Burcu Ünlü‘nün geçtiğimiz yıl yaptığı “Yansıma” adlı tablosuyla başlayan sergi hayali, bu hayali yansıtan 13 şehir ve 15 resme uzanıyor. İzleyicilerin kendilerinden yansımalar bulabileceği seçki, daha önce gördüklerimize farklı bir gözle bakmamız ve kendimizle karşılaşmamız için fırsat yaratırken bir yandan da aynalama efektiyle dikkat çekiyor. Sanatçının ilk kişisel sergisi 7-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında Tarihi Hüsrev Kethüda Hamamı’nda sergilenecek.

Moda Tasarımı eğitiminin izlerini resimlerindeki canlı renklerinde görebileceğimiz sanatçı, pastel boyadan yola çıkarak mumlama tekniğiyle üretiyor. Beş senedir sanat üretimlerine yoğunlaşan Ünlü, son bir senelik çalışmalarını “Yansımalar” başlığı altında bir araya getiriyor ve ilk kez izleyiciyle buluşturuyor. Seyahat tutkusunu resimlerine yansıtan sanatçının işlerinde doğa olayları, gün doğumu ve batımı, güneşin parlaklığı, denizin ışıltısı gibi detaylar sıklıkla karşımıza çıkıyor. Farklı şehir isimleri eserlere de ilham oluyor ve adını veriyor.

Ünlü, izleyiciyi de içsel yolcuğunun yansımasına ortak olmaya davet ediyor. Her birimizin bir diğerinin aynası olduğu bu dünyada güneş gibi, deniz gibi ışığını yansıtarak çoğalmak ve çoğaltmayı amaçlıyor. İlk sergisinde küratör ve sanatçı kimliğini harmanlayacak olan Ünlü, “Yansımalar” ile başlayan sanatsal yolculuğunda ışığını farklı şekillerde yansıtma niyetiyle yola devam ediyor.

İyiliğin gücüne ve yansımasına olan inançla, sergiye de adını veren “Yansıma” adlı eserden elde edilecek gelir, derneğimize bağışlanacak.